Mutlu Bayramlar

Yaşamı paylaşmak, sevgiyi paylaşmaktır. Anlaşmaktır… Vermeden alınamayan tek şeydir sevgi ve mutluluk. Önce ver, sonra al... Erich Fromm

Birçok insan Covid-19’un fiziksel anlamda yaratmış olduğu olumsuz sonuçların farkında  bile değil.

Tüm insanlık bir yıldan fazladır zor zamanlar geçiriyor. Covid-19 hepimizin yaşamını köklü bir şekilde değiştirdi…

Pandemi sebebiyle kişilerin sosyal, maddi, manevi ve psikolojik boyutu incelendiğinde hastalığa yakalanan kişilerin, aile üyelerinin, yakınlarını kaybeden insanların travma, depresyon, anksiyete bozukluklarının yanı sıra post travmatik stres bozukluğu gelişimi açısından da büyük risk altında olduğu görülmektedir. Pandemi bitse de Covid-19 sonrası ortaya çıkan sonuçlardan anlaşılıyor ki bu durum bizi daha yıllarca etkisi altında tutacaktır.

Belki bu bayramı diğer bayramlardan daha farklı kutlamak gerekir. Bayram sayesinde sevgiyi yaşatmak, insanlar ile dostluğu paylaşmak ve belki de en önemlisi sevgi ile kucaklaşmak gerekir.
 
Erich Fromm ve Zülfü Livaneli’den edindiğim en önemli öğüt ‘’sevgi ve insan haklarına dayalı bir yaşamın, sorunların çözülmesindeki en büyük ilaç olduğudur’’.

İnsan hangi yaşta olursa olsun sevmeye, sevilmeye muhtaçtır.

İnsanın gelişmesi, iyileşmesi, acıları yenmesi, yaşama tutunması için sevgiyle beslenmesi gerekir...

İnsan sevmeli, koşulsuz ve amansız sevmeli…

Sevmek ve sevgiyi paylaşmak için karşınızdakini tanımanız önemli değil! Sizin ile bir kan bağının olması veya aynı topraktan olması da gerekmez. Doğanın tüm titreşimleri bizi etkiler ve biz her şey ile bu titreşim sayesinde bir iletişim içinde oluruz.

Bu bayram vesilesiyle naçizane hatırlatmak isterim ki sevin, sevilin ve sevgide cimri olmayın...
 

Bilin ki gösterilmeyen veya belli edilmeyen sevginin karşılık bulması zordur ve aslında anlamı yoktur...

Bu bayram sayesinde unutmaya yüz tuttuğumuz  sevgimizi gösterelim, belki de Fromm’un tabiriyle ''olmaz''ları ''olur''a dönüştürelim ne dersiniz?
 
Şeker & Ramazan Bayramında yüreğinizin umutlu, mutluluğunuzun daim olması ve sevginizin hiç bitmemesi dileğiyle mutlu bayramlar…
 
H. Nazlikul
IFMANT Başkanı