06 - 07 Ekim 2018 / XIV. Geleneksel Herget Nöralterapi ve Tamamlayıcı Tıp Sempozyumu

Sevgili Bilimsel Nöralterapi ve Regülasyon Derneğinin (BNR) üyeleri ve sevgili Tamamlayıcı Tıp/Regülasyon Tıbbı ile ilgilenen meslektaşlarım;

13. Nöralterapi Sempozyumdan sonra sevgili Tijen Acarkan ve Mehmet Ali Elmacıoğlu’ndan aldığımız bayrağı en iyi şekilde taşıyabilmek adına, sevgili Prof. Dr. Yusuf Tamam ile birlikte 14. Sempozyumun hazırlıklarına hemen başlamıştık. Bugün ise, BNR ve BARNAT ekibi olarak, kurulduğu 2004 yılından bu yana her sene geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz Herget Nöralterapi ve Tamamlayıcı Tıp Sempozyumunun on dördüncüsünü tamamlamış olmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu sempozyumda, hastalıkların gelişmesi ve ortaya çıkmasında çok önemli bir rolü olan gizli ve kronik enflamasyon ile birlikte, hemen hemen bütün kronik hastalıkların patofizyolojisine eşlik eden mental yüklenmelerin ve hormonal regülasyon bozukluğunun oluşturduğu kompleks süreci detaylı olarak değerlendirilmek ve bu sürecin oluşmasında vejetatif sinir sistemi ve temel sistemin önemini bir kez daha vurgulamak istedik. Ortaya çıkan bu patolojik durumun Nöralterapi ve Tamamlayıcı Tıp / Regülasyon Tıbbi açısından tedavisine yönelik olarak sizlere, gerek sunumlarla, gerekse work shop uygulamalarıyla katkı sağlamayı amaçladık. Programın içindeki tartışma ortamlarında sizlerin de katılımı ile bu hedeflerimize hep birlikte ulaştığımızı görüyorum.

Bu tür organizasyonları gerçekleştirebilmek ancak sistemli ve organize bir ekip ile mümkün oluyor. Bu nedenle Nöralterapinin Türkiye’deki sistemli ve organize işleyişi adına 2004 yılında ilk adımların atılmasını sağlayan sevgili hocam Dr. Hüseyin Nazlikul, M.D., PhD.'ya çok teşekkür etmek istiyorum. Her eğitimde olduğu gibi bu sempozyumda da onun desteği ve tecrübeleri ile gerçekleşti.

Ayrıca aynı ekipte olmaktan büyük onur duyduğum, sunumları ve work shop uygulamaları ile katkı sağlayan değerli arkadaşlarım, Prof. Dr. Yusuf Tamam, Uzm. Dr. Mehmet Ali Elmacığolu, Uzm. Dr. Mustafa Karakan, Uzm. Dr. Ömer Soyak, Uzm. Dr. Banu Tamam, Uzm. Dr. İlhan Demiryılmaz, Dr. Mesut Caner Yusufoğlu, Yrd. Doç. Dr. Fatma Gülçin Ural, Uzm. Dr. Saime Şirin Çuhadar, Uzm. Dr. Sibel Çağlar Okur, Uzm. Dr. Cüneyt Tamam, Dr. Yüksel Küçükçelebi, Dr. Mustafa Evrensel ve Dt. Tijen Dürer’e tek tek teşekkür ediyorum.

Sempozyumda 2 gün boyunca bizlere büyük bir ilgi ve heyecanla eşlik eden siz sevgili meslektaşlarıma da ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizlerin katılımı her zaman olduğu gibi bize büyük bir onur verdi.

2006 yılında 1. Uluslararası Katılımlı Nöralterapi Kongresinin yapıldığı mekânda, başlangıcın enerjisini alarak start verdiğimiz 14. Geleneksel Herget Nöralterapi ve Tamamlayıcı Tıp sempozyumunu tamamlamış olduk. Ancak öğrenme heyecanımız hiçbir zaman bitmiyor. Biz de bu heyecanla bayrağı sevgili Uzm. Dr. Ömer Soyak ve Uzm. Dr. Banu Tamam’a devrettik. 15. Sempozyumun hazırlıkları da şimdiden başlamış oldu.

Bir sonraki sempozyum, kongre ve eğitim seminerlerinde görüşmek dileği ile hepinizi sevgi ile kucaklıyorum.

Sempozyum ve Bilimsel Nöralterapi ve Regülasyon Derneği Yönetim Kurulu ve Sempozyum başkanları adına,

Uzm. Dr. Neslihan Özkan & Prof. Dr. Yusuf Tamam
Bilimsel Nöralterapi ve Regülasyon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi